Tula Baby – piękne nosidło nie dla każdego

Popularne, piękne, proste w obsłudze. Ale nie dla każdego – bo to nosidło klamrowe, niezdrowe dla niemowląt, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć.

Tula to niemal synonim nosidła. Rodzice je lubią, bo są bardzo proste w obsłudze. Super popularne w Polsce, w pięknych wzorach, dobrej jakości. Ale czy faktycznie dla każdego? Zdecydowanie nie, bo to nosidło klamrowe, które dobrze sprawdzi się dopiero u dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć. 

Wygląd:

Jakość:

Funkcjonalność:

Cena:

4.0

  • WSPIERA POPRAWNE UŁOŻENIE NÓŻEK/STAWÓW BIODROWYCH (LITERA M)
  • Przepiękne wzory
  • Wysoka jakość
  • Łatwe zakładanie
  • ZABURZA NATURALNE WYGIĘCIE KRĘGOSŁUPA U NIEMOWLĄT (LITERA C)
  • Sztywny materiał
  • Cena

Nosideł Tula Baby chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Najpopularniejsze w Polsce, a te wzory, piękne! Ale czy Tula to najlepszy wybór dla maluchów? Niezmiennie odpowiem, że nie. Bo znacznie lepsza jest chusta tkana, ewentualnie nosidło wiązane. Natomiast jeśli z przeróżnych powodów zależy Wam na nosidle klamrowym (choć naprawdę odradzam poniżej 1. roku życia), opowiem Wam o jego konstrukcji. Dziś o nosidle ergonomicznym Tula Baby – najpopularniejszym modelu polskiej marki.

Czy nosidła Tula to najlepszy wybór dla maluchów?

Na początku przygody z nosidłem polecam Wam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy go faktycznie potrzebujecie. Dla niemowląt, a w szczególności tych, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć, znacznie lepsza (= zdrowsza) jest tkana chusta. Dlaczego? Bo nie zaburza fizjologicznej pozycji maluszka, czyli odwiedzenia nóżek (litera M) i naturalnego wygięcia kręgosłupa (litera C). Jeśli obawiacie się, że wiązanie chusty będzie dla Was za trudne, zapewniam Was – każda mama ma takie wątpliwości. I zupełnie niesłusznie, bo to kwestia kilku dni aż założycie ją z zamkniętymi oczami, zapewniam! Druga sprawa, to nadmierna panika, że zawiążecie tę chustę źle. A ja myślę, że nawet nieco niedokładnie założona chusta będzie wciąż lepsza niż nosidło klamrowe. I trzecia sprawa – strach, że z tej chusty dziecko wypadnie. Nie wypadnie:-) Chusty tkane są „tępe”, materiał nie ślizga się, nie luzuje. Możecie się schylać, siadać, nikt nie ucierpi:-) Jednak jeśli Was nie uspokoiłam, bardzo polecam post o nosidle wiązanym Storchenwiege Babycarrier – swoją konstrukcją bardzo przypomina tkane chusty, więc i pozycja dziecka jest tu bardzo przyzwoita. Jest prostsze w założeniu niż 5 metrowy pas chusty, a równie wygodne dla rodzica i maluszka.

Dla niemowląt znacznie lepsza jest tkana chusta albo nosidło wiązane

Ale do rzeczy, bo to przecież post o nosidle klamrowym Tula. Co o nim sądzę? To dobry wybór dla dzieci powyżej roku, ale odradzam zakup, jeśli planujecie nosić w nim niemowlę. Tula to bardzo popularna marka, zyskała rzeszę fanów dzięki przepięknym wzorom i inspirującej strategii marketingowej. Nosidła są dobrej jakości i proste w obsłudze. Jednak wszystkie nosidła klamrowe (a zatem również wszystkie modele marki Tula) nie są zdrowe dla niemowląt. Sztywny pas biodrowy i umiejscowienie szelek do pasów naramiennych w połowie wysokości panelu wymuszają u dzieci wyprostowanie kręgosłupa, które jest nienaturalne, jeśli nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć. Maluszki w pozycji pionowej powinny nieco zaokrąglić plecki (wspomniana litera C) – to zdrowo. W chuście tkanej, ewentualnie nosidle wiązanym tak będzie. Natomiast w nosidle klamrowym zdołacie uzyskać jedynie w miarę poprawne ułożenie nóżek (litera M), ale kręgosłup będzie wyprostowany, a to źle. Na zdjęciach Mila ma już około roku, wcześniej nosidło kurzyło się w szafie.

Dla kogo zatem jest nosidło Tula Baby? Według producenta dla dzieci od 7 do 20kg, a przy zastosowaniu wkładki nawet dla maluszków. Według mnie dla dzieci noszących ubranka w okolicy 80-86cm, zatem mówiąc z grubsza – dla roczniaków i dwulatków, choć wiadomo, że to sprawa dyskusyjna. Jeśli dziecko potrafi siedzieć, a materiał ładnie oplata plecki – Tula pasuje. Jeśli materiał oplata plecki, ale dziecko nie siedzi – nie pasuje:-) Starszym dzieciom oczywiście nie stanie się tu krzywda, ale ich komfort stoi pod znakiem zapytania. 

Tula Baby to nosidło przeznaczone dla dzieci do 20kg

W większości modeli Tula możecie nosić dzieci z przodu (twarzą do siebie) i na plecach. Nosidło Tula Baby w porównaniu do nowszego modelu Tula Free to Grow nie jest regulowane – wysokość i szerokość panelu jest stała. W standardowym nosidle Tula wysokość panelu wynosi 39cm, szerokość 38cm. W nosidle regulowanym Free to Grow wysokość panelu ma rozpiętość 31-43cm, a jego szerokość 25-38cm. To spora różnica, co za tym idzie nowszym model Tula umożliwia dopasowanie wymiarów nosidła do wieku/wzrostu dziecka.

Poza możliwością regulacji nosidła Tula Baby i Free to Grow są do siebie bardzo podobne. Różnią się nieco kapturkiem – model standardowy jest zapinany na metalowe napy, mocowany na gumkę, Free to Grow na plastikowe napy. Oba nosidła są wykonane z dość sztywnego materiału, co obok klamrowej konstrukcji jest wadą przy noszeniu niemowląt. Ta wada przeradza się w zaletę przy starszych dzieciach – sztywny panel sprawia, że pozycja dziecka jest być może bardziej stabilna.

Starszy model Tula ma nieco grubsze wypełnienia przy nóżkach dziecka. Za to wypełnienie pasa biodrowego i naramiennych są podobne, całkiem grube choć nieco sztywne. Rodzicom jest wygodnie, nie muszą martwić się zakładaniem i zdejmowaniem nosidła, jego obsługa jest dziecinnie prosta, wystarczy zapiąć klamry na pasie biodrowym i z tyłu na plecach. Plus za to, że w pasie biodrowym znajdziecie małą kieszonkę – zmieścicie klucze, telefon czy drobniaki.

Kieszonka na pasie biodrowym świetnie sprawdza się przy krótkich spacerach

Gdzie kupić

Może cię zainteresować:

gadżety

Storchenwiege Babycarrier – nasz hit wśród nosideł

Storchenwiege Babycarrier to czołówka najlepszych nosideł ergonomicznych. Miękkie, wygodne dla dziecka i rodzica. A przede wszystkim wspiera pozycję żabki.

  • gadzet
gadżety

Tula Free to Grow – piękne nosidło z regulacją panelu

Najnowszy model zaufanej marki ma nową funkcjonalność – szerokość i wysokość panelu jest tu regulowana. A do tego te niezmiennie piękne wzory!

  • gadzet
gadżety

Chusta tkana Tula – żakardowy splot i bawełna

Chusta pomaga umocnić więzi, tu maluch czuje się bezpiecznie, w ramionach rodzica. Dziś o tkanej bawełnianej Tuli w pięknym wzorze.

  • gadzet
obrazek dolny