Zamek Czersk – historia, sady i pradolina Wisły

Urocza wieś pod Warszawą z ruinami zamku. Świetne miejsce dla dzieci, by poczuć historię i dla rodziców, by odetchnąć wśród sadów w pradolinie Wisły.

Czersk to świetne miejsce na rodzinną wycieczkę. Idealne dla dzieci, by poczuć historię na ruinach zamku. Pokazy walk, tańce i dawne gry angażują w szczególności najmłodszych - bo można nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć, poczuć. A rodzice z pewnością docenią spacer wśród sadów pradoliną Wisły. 

Raptem 36km od Warszawy. Urocza wieś, bo położona na wzgórzu z pięknym widokiem na pradolinę Wisły. Świetne miejsce na rodzinny wypad za miasto, kiedy Łazienki, Pole Mokotowskie czy Las Kabacki zaczynają robić się tłoczne.

Wieś na wzgórzu z pięknym widokiem na pradolinę Wisły

Czersk słynie z zamku, który kiedyś stanowił siedzibę książąt mazowieckich, a później przeszedł w ręce królów polskich. Szlaki handlowe i przeprawa przez Wisłę sprowadziły tu pierwszych mieszkańców ponad dwa tysiące lata temu. Dziś trzy gotyckie baszty i pozostałości murów wnoszą się nad okolicą i przypominają o historii. A widok z ruin zamku urzeka – sielska, zielona pradolina z sadami. Tym bardziej bardzo polecam spacer po okolicy. Kilka kilometrów wśród niezliczonych rzędów jabłoni to największa perełka Czerska. W ciszy, na łonie natury, świetna alternatywa do zatłoczonych latem warszawskich parków.

Dziś trzy gotyckie baszty i pozostałości murów wnoszą się nad okolicą

Do Czerska wybraliśmy się zupełnie spontanicznie, a zastaliśmy fajną imprezę na zamku. Dwudniowy festyn „Szwedzi na zamku” był odtworzeniem historii z czasów Potopu Szwedzkiego – w programie liczne pokazy konne, pojedynki szablowe czy koncert muzyki tradycyjnej. Do tego stragany z regionalnymi produktami – piwa, miody, tekstylia.

Pokazy konne, pojedynki szablowe czy koncert muzyki tradycyjnej

Może cię zainteresować:

Polska

Siedlisko Sobibór – sielski wypoczynek nad Bugiem

Magiczne miejsce. Cisza, spokój, pośród lasów, jezior, nad nadbużańską łąką. Można odetchnąć pełną piersią. Tak tu sielsko i beztrosko!

Polska

Polesie Lubelskie – łąki, lasy, jeziora

Przyroda i harmonia Lubelszczyzny ma swój punkt kulminacyjny na Polesiu. Tutaj każdy znajdzie swoje miejsce – lasy, łąki i jeziora zachwycają spokojem i ciszą.

Polska

Południowe Podlasie – Bug, konie i szlaki rowerowe

Malownicze wsie i Bug – no pięknie tu. Zielono, pusto i cicho! Dlatego Południowe Podlasie najlepiej przemierzać szlakami – pieszym lub rowerowym.

obrazek dolny